Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život.

                                              Pacovský

Nesuďte a nebudete souzeni

           Lukášovo evangelium

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou výsledkem malých hříchů, které denně spácháme.                                                                                                                                 Hippokrates

Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.

Dalajláma

Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona.

Paracelsus­

Domů » Učebnice ájurvédy » Prevence a zdraví » Ájurvédské domácí procedury

Ájurvédské domácí procedury

Ájurvéda je praktická věda. Obsahuje množství rad a doporučení, které je možné provozovat doma. V této kapitole budu uveřejňovat takové postupy, které jsou bezpečné a je možné je bez obav praktikovat. V nejhorším případě nám hrozí, že nebudou účinné, ale v zásadě si nimi neublížíme. I v těchto případech si dovolím upozornit na opatrnost. Jejich užívání nejprve opatrně vyzkoušejme a pokud z nich budeme mít dobré pocity postupně zvyšujme dávky. Zapojme zdravý rozum a nepřežeňme to.

Popsané procedury jsou takové, které mám osobně vyzkoušené. Mně se v určité části mého ájurvédského života osvědčily, i když pochopitelně je nemohu praktikovat denně po celou dobu. Den má i pro mě jen 24 hodin.

V neposlední řadě bych chtěl na tomto místě upozornit, že ájurvéda obsahuje mnoho postupů, které jsou pro domácí užití nevhodné. Čím složitější a účinnější postup, tím kvalifikovanější osoba jej musí používat. Nezbývá než dodat, že podle ájurvédy si každý za své zdraví zodpovídá sám.

Olejové ájurvédské procedury

Drobná detoxikační doporučení

Mentální a duchovní techniky