Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život.

                                              Pacovský

Nesuďte a nebudete souzeni

           Lukášovo evangelium

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou výsledkem malých hříchů, které denně spácháme.                                                                                                                                 Hippokrates

Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.

Dalajláma

Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona.

Paracelsus­

Domů » O autorech

O autorech

Ing. Jana Ježíková

Narodila jsem se v roce 1958 a vystudovala na VUT v Brně obor radiotechnika a přístrojová elektronika. V rámci profesní kariéry jsem působila jako středoškolský pedagog a pracovala v několika manažerských pozicích.

V roce 2000 jsem se poprve vypravila do nepálského Himálaje, často se tam vracím a mám tam mnoho přátel. Krajina, kultura i lidé jsou mí blízcí učitelé, kterým důvěřuji a jsem mezi nimi „doma“. Postupně se můj zájem při návštěvách  přesunul od cestování v horách k organické součástí tamního života – ájurvédské medicíně.

Na základě osobní praxe se zrodila potřeba přispět k šíření esence tohoto prastarého moudrého umění u nás doma v Evropě. Prostudovala jsem množství dostupné literatury a našla si učitele. Byl jím pan Pavol Hlôška, dlouholetý praktik a poradce, autor řady knih. Další moudrou učitelkou mi byla MUDr. Martina Zisková a cejlonská ájurvédička Kumudini Shoba.

Společně s dalšími kolegy a nadšenci oboru rozvíjíme u nás ájurvédskou praxi a povědomí formou individuálních konzultací, přednášek, masérských služeb, lékařských služeb klinické ájurvédy či služeb lázeňských – každý podle svého nadání, možností a vzdělání. Nacházíme rovněž zapomenuté souvislosti se starou moudrostí našich předků – zejména v bylinářství. Usilujeme pomocí ájurvédského modelu bytí učit lidi, aby pochopili vlastní přirozenost a osvojili si způsoby, jak se v životě  chovat dlouhodobě bez chyb a tedy zdravě a s radostí – jednoduše, jak převzít odpovědnost za zdraví do vlastních rukou.

 

 

 

 

Ing. Jaroslav Mikšík

 

Narodil jsem se v roce 1964 v Brně, kde jsem strávil převážnou část svého života. Vystudoval jsem zemědělskou ekonomii v Brně na dnešní Mendlově universitě a od roku 1990 jsem začal podnikat. Nejprve v oblasti výpočetní techniky, od roku 1991 v oblasti vedení účetnictví a daňového poradenství. Dlouhá léta jsem vedl tábornický oddíl velkou intenzitou činnosti a z této doby mám přezdívku Fakír, pod kterou mě zná většina lidí. V době, kdy jsem se věnoval vedení oddílu jsem i publikoval různé příručky, zejména hry. V této době jsem se začal taktéž zajímat o esoteriku a vrátil jsem se k cvičení jógy. Taktéž jsem se začal pokoušet o zdravý životní styl.
V roce 2006 jsem měl vážnou zdravotní komplikaci, kdy po disekci aorty jsem se z minuty na minutu objevil tváří v tvář smrti. Vše nakonec dobře dopadlo, nicméně zdravotní komplikace byly tak rozsáhlé, že ohrožení života přetrvávalo a měl jsem mnoho různých zdravotních omezení. Vzhledem k tomu, že mě klasická medicína příliš neuspokojovala (jakkoliv mi moji lékaři zachránily život), hledal jsem další způsoby léčby. Vyzkoušel jsem opravdu vše možné i nemožné, narazil na mnoho lidí, kteří mi byli ochotni pomoct i na takové u nichž jsem si nebyl zcela jist jejich motivací a usuzoval, že by potřebovali pomoct sami.
Ještě před mojí zdravotní komplikací jsem si koupil knihu od Pavola Hlošky Ájurvéda česky. Tři roky ležela v mé knihovničce, aniž bych do ní více nahlédl. Pak jsem ji jednoho dne vzal (bylo to koncem června roku 2007), téhož dne ji přečetl a již jsem se chytil. Začal jsem zkoušet množství různých receptů uvedených v této knížce a ono to fungovalo. Během dvou měsíců jsem navštívil Pavola osobně na konzultaci, přečetl několik dalších knih o ájurvédě a domluvil si týdenní individuální očistu u MUDr. Davida Freje. To byl další mezník. Během očisty jsem měl možnost kromě procedur dvě hodiny denně konzultovat vše, co mě o ajurvédě zajímalo a tato možnost konzultací mi velmi pomohla. V brzké době po pobytu jsme se domluvili i na obchodní spolupráci.
Díky ájurvédě se začal lepšit i můj zdravotní stav. Postupně jsem v praxi zkoušel nové a nové postupy a také se vrhl do studia literatury. Přečetl jsem, myslím, veškerou česky psanou ájurvédskou literaturu a absolvoval několik školení. V roce 2010-11 jsem absolvoval roční ájurvédskou školu pořádanou MUDr. Davidem Frejem. V roce 2011 -2012 její druhý ročník a třetí ročník Školy ájurvédy Pavola Hlošky. Taktéž spolupracuji s Maruškou Mynářikovou, která je lektorkou na této škole. Také jsem absolvoval v roce 2013 roční kurz klinické ájurvédy a některé další kurzy u MUDr. Martiny Ziskové. Po delší intenzivní přípravě (zejména s využitím ájurvédy)  jsem prodělal závažnou operaci. Díky ájurvédě jsem operaci zvládl velmi dobře a rychle se z ní vzpamatoval. Mám proto osobní velmi dobrou zkušennost s kombinací ájurvédy a moderní medicíny. Vzhledem k tomu, že i mé okolí přes počáteční nedůvěru muselo konstatovat, že asi ta ájurvéda funguje, začal jsem ájurvédu šířit. Nejprve mezi rodinou a známými, ale postupně jsem začal cítit potřebu pomoci i ostatním. Proto jsem začal organizovat Ájurvédské podvečery, psát internetovou Učebnici ájurvédy a nakonec po absolvování školy i provádět konzultace.   Hlavním motivem je podělit se o nabyté bohaté osobní zkušennosti. Člověk nikdy nezná tolik, kolik by bylo dobré. Proto je třeba se neustále zdokonalovat. Studuji dostupnou ájurvédskou literaturu, ukončil jsem dva  ročníky ájurvédské školy MUDr. Davida Freje a třetího ročník školy Pavola Hlošky.  Z indických lékařů mě nejvíce oslovil Vikram Chauhan MD AYURVEDA. Mé znalosti i náhledy na ájurvédu velmi ovlivnila také MUDr. Martina Zisková, u které jsem absolvoval šestivíkendový kurz klinické ájurvédy a dvouvíkendový kurz pulzní diagnostiky.
————————————————————
Životní cesta Jaroslava Mikšíka skončila v září 2014.