Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život.

                                              Pacovský

Nesuďte a nebudete souzeni

           Lukášovo evangelium

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou výsledkem malých hříchů, které denně spácháme.                                                                                                                                 Hippokrates

Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.

Dalajláma

Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona.

Paracelsus­

Obecné zásady

Přestože ájurvéda vyžaduje zcela individuální přístup, některé zásady pro zdravé stravování jsou společné a s jejich dodržováním bychom měli začít. Nevyžadují totiž příliš mnoho znalostí a při mírné dávce vytrvalosti je není obtížné dodržet. I když se nám nový pohled na jídlo bude zdát zpočátku složitý, nebojme se ho. Časem pochopíme hlavní zásady a podle nich si budeme schopni naše jídlo kombinovat bez velkých problémů.

Jídlo podle ájurvédy také neznamená nutně přechod k vegetariánské stravě. Je sice pravdou, že v Indii je vegetariánství velmi rozšířené, ale není nutně vázané na ájurvédu. Naopak i jeden ze zakladatelů ájurvédy Čaraka doporučoval při určitých zdravotních problémech vývary z masa. Pro osoby s převahou Váty je vegetariánství považováno za málo vhodné. Faktem ale je, že maso třikrát denně považuje ájurvéda z dlouhodobého hlediska za nevhodné. Jak si povíme dále, ájurvéda dává přednost vyváženosti.

Zásada umírněnosti

Za hlavní zásadu ájurvédské stravy považuji umírněnost. Většina alternativních způsobů stravování je založena na zákazech. Tyto potraviny jsou zakázané a tyto povolené. Je možné dodržovat buďto vše nebo nic. To je problém, který vede po chvíli nadšení k odpadnutí většiny zájemců o alternativní stravovací režim. Ájurvédská strava je jiná. Zde platí zásada, že bychom měli dodržovat doporučení ze 70-90 %. Pokud dodržujeme méně, je to chyba a výsledky se pravděpodobně nedostaví nebo budou omezené. Pokud však dlouhodobě dodržujeme tato doporučení na více než 90%, snad s výjimkou závažných onemocnění, jedná se o extrém, který je taktéž škodlivý. Prostě možnosti našeho rozumu vyhodnotit všechny faktory pro stanovení optimálního jídelníčku jsou omezené a tak musíme nechat i trochu prostoru intuici, která jídelníček dotvoří i proti psaným zásadám, ale nám individuálně na míru.

Pokud se nám stane, že z jakýchkoliv důvodů nedodržíme stravovací režim, nezoufejme a považujme takovéto vybočení za oněch prospěšných 10 %. Z vlastní zkušenosti vím, že i to může být zpočátku pro nás dogmatiky obtížné.

Zásada klidu a pohody

Je důležité nejenom co jíme , ale také jak to jíme. Ve starých kulturách bylo jídlo rituálem a i ájurvéda takový rituál u jídla podporuje.

Minimální zásadou by mělo být, nedělat u jídla nic jiného než jíst. Není vhodné ani čtení ani dívání se na televizi. Taktéž příliš vzrušená diskuze, řešení rodinných nebo pracovních problémů při jídle není vhodné. Aby trávení dobře fungovalo, je potřeba soustředit své myšlenky na jídlo a nerozptylovat se tím, co se děje kolem.

Jíst bychom měli v klidném a příjemném prostředí, s nám příjemnými lidmi. Zcela nevhodné je jídlo ve stoje, za chůze, u počítače nebo při řízení auta. Takové jídlo nemůže být správně stráveno.

Důležitá je jednoduchá, ale vkusná úprava jídelního stolu a i talíře. Člověk jí všemi smysly a vše co přispívá k pohodě při jídle, přispívá k dobrému trávení.

Malé zastavení před jídlem, poděkování za jídlo nebo modlitba je také velmi vhodnou formou zlepšení zažívání a má pochopitelně i další duchovní aspekty.

Zásada dostatečného času pro trávení

Strávit snězené potraviny není otázkou několika minut, ale u většího jídla to trvá obvykle tři hodiny. Výjimkou je ovoce, které, pokud je konzumujeme samostatně, trávíme asi hodinu. V době trávení bychom neměli zatěžovat náš zažívací trakt dalším jídlem. Jinak se staré jídlo nestráví, uloží se v těle ve formě nečistot – ámy. Těmi se naše tělo postupně zanáší a pokud neprovedeme detoxikaci , může dojít i k různým závažným onemocněním.

Zásada tří hlavních jídel dne

 viz též kapitola o časovém režimu života.

Nejúčinější trávení je v době Pitty to jest kolem poledne (12.00-14.00). V této době je nejvhodnější konzumovat oběd jako hlavní jídlo dne, které by mělo představovat v ideálním případě 50% denního příjmu potravy.

Večeře by měla být do 18.00 s tím, že pokud chceme zhubnout, večeříme co nejdříve a naopak (s dodržením zásady, že neulehneme ke spánku, dokud není jídlo stráveno). Na včas snězenou večeři si můžeme dovolit i těžší jídlo.

Snídaně je nejvhodnější mezi sedmou a osmou hodinou s tím, že lidé s převahou Kaphy mohou snídani vynechat. Jinak by snídaně měli být lehké, jen fyzicky těžce pracující si mohou dovolit vydatnější snídani.

Samostatné ovoce jíme nejdříve tři hodiny po hlavním jídle a nejpozději hodinu před dalším hlavním jídlem dne. Výjimka potvrzující pravidlo je teplé mléko, které můžeme konzumovat i po večeři.

Zásada „neuzobávání“ mezi hlavními jídly

Je třeba si ovšem uvědomit, že náš organismus považuje za samostatné jídlo každé uzobnutí, bonbón, žvýkačku, mléko. Toho všeho je vhodné se během dne vyvarovat. Je to asi největší „omezení“ při ájurvédském způsobu stravování, ale jeho dodržení nám podle mých osobních zkušeností výrazně vylepší zažívání. Je to zásada na první pohled jednoduchá, ale vyžadující určitou sebedisciplínu. Její výhodou je, že záleží pouze na nás a můžeme ji realizovat kdykoliv a kdekoliv.

Zásada stravování podle konstituce

Individuální jídelníček podle konstituce je unikátním konceptem a silnou zbraní ájurvédy.

Zásady pro výběr potravin jsou různé nejen podle toho, jakou máme konstituci (prakrti), ale také podle toho, kterou dóšu chceme aktuálně snížit. To může být poměrně komplikované rozhodování.

Zde uvádíme základní obecná pravidla pro harmonizaci jednotlivých dóš (bioenergií):

Uvědomte si, že většina konstitucí se skládá z kombinace dóš.

Pokud si nejste jisti svou přirozenou konstitucí, nejsnáze vás zorientuje kvalifikovaná ájurvédská konzultace. Při společném stolování více lidí rúzných konstitucí upravujeme jídlo zejména individuálním kořeněním, popřípadě volbou příloh a dochucovadel.

Zásada zdravých a čistých potravin

Při výběru surovin pro přípravu jídla se snažíme volit co nejčistší a chemicky nejméně zasažené . V dnešní době to je problém, ale čím je surovina méně zpracována, tím poskytuje kompletnější živiny. Podle možností proto dáváme přednost potravinám z domácího pěstování nebo chovu, případně biopotravinám.

Vyhýbáme se zejména margarínům, taveným sýrům, rafinovanému cukru, náhradním sladidlům a potravinám označovaným jako light nebo „obohaceným potravinám“.

Pokud možno se vyhýbáme ohřívaným jídlům a jídlům připravovaným v mikrovlnné troubě.

Jezme, máme-li hlad

Příjem potravy je třeba přizpůsobit současnému stavu trávicího ohně v těle (viz dále). Nejezme, pokud nemáme hlad, a nepijme, pokud nemáme žízeň. Nejezme, máme-li žízeň, a nepijme, máme-li hlad. Cítíme-li hlad, znamená to, že je roznícen náš trávicí oheň. Pokud se v takovou chvíli napijeme, tekutina rozpustí trávicí enzymy a dojde ke zmírnění trávícího ohně.

Hlad ovšem můžeme podnítit pravidelností našeho stravování. Pokud pravidelně ve stejnou dobu usedáme ke stolu, naše trávící šťávy se v tuto dobu aktivují automaticky. To prokázal již I.P. Pavlov při známém pokusu se psi. 

Kombinace potravin

Některé potraviny by se neměly spolu kombinovat. Na této zásadě je založený systém dělené stravy. Ájurvéda není v této věci tak přísná a zastává názor, že člověk s dobrým trávícím ohněm zvládne i horší kombinace jídel. Přesto je dobré dodržovat alespoň některé zásady. Nejdůležitější je nekombinovat ovoce s jinými potravinami. Pokud musíme tuto kombinaci sníst, jíme ovoce jako první a pak zbytek. Příklady dalších nevhodných kombinací jsou:

  • jogurt a ryba
  • jogurt a banán nebo citrusy
  • mléčné výrobky a maso včetně ryb
  • mléko a kvasnicový chleba
  • rýže a ocet

Pro Váty je správná kombinace potravin důležitější než u ostatních dvou typů. Trávicí systém s převahou Váty nedokáže zvládat různé druhy potravin společně, jakkoli je jejich množství malé, protože suchost a proměnlivost Váty otupuje citlivost trávicího procesu. Nepravidelnost ve stravování narušuje rovnováhu Váty a ještě dále trávení zhoršuje. V jednom hrnci se však rozdíly jednotlivých druhů potravin vyrovnávají, stírají a výsledná hmota se lépe konzumuje i tráví. Tento typ jídla je vhodný pro osoby, které jsou nemocné, zotavují se nebo regenerují.

Pití při jídle

Pijme 30 minut až 1 hodinu před a po jídle. Větší množství tekutin ředí trávicí enzymy, což zhoršuje proces trávení. Během jídla pijme pouze po malých doušcích teplou vodu, příp. s citronem, teplý čaj nebo pramenitou vodu o pokojové teplotě, do množství 2 dl, která pomáhá trávení.

Poznámky k některým potravinám

  • Med nezahříváme na více než 40 stupňů, protože pak se v něm tvoří toxiny
  • Kardamom v kávě a pepř v bramborách snižuje některé negativní vlastnosti těchto potravin
  • U sýrů dáváme přednost sýrům zrajícím a tvarohovým, před sýry tvrdými, které jsou velmi koncentrované a obtížně stravitelné
  • Kvašené potraviny nejsou vhodné pro žádný konstituční typ a lze je užívat jen v malém množství nebo krátkodobě

Další neméně důležité zásady

 

  •  Jídlo důkladně pokousejme a prosliňme
  • Při jídle seďme pokud možno narovnaní s nezkříženýma nohama. Energie mohou lépe proudit
  • V ideálním případě by každé jídlo mělo obsahovat všech šest základních chutí
  • Při jídle nekombinujeme příliš mnoho surovin
  • Jídlo není vhodné po cvičení, sexu, koupeli a fyzické námaze. Nikdy se nepouštějme do jídla, když jsme rozčílení, otrávení nebo jinak citově rozladění
  • Dávejme přednost vařené stravě před stravou syrovou. Vařením se stává jídlo stravitelnějším, syrová strava je vhodná v létě a pro konstituci s převahou Pitta
  • Při kombinovaných potížích je velmi účinné při stanovení jídelníčku jíst jinak na snídani a jinak na večeři (na snídani jídlo snižující Kaphu, na večeři jídlo snižující Vátu)
  • Nejméně důležité je, z jakých surovin je uvařen oběd. Měl by být ale teplý. To značně zjednoduší naše stravování. Přes oběd se obvykle nestravujeme doma. Kvalitu oběda vylepšíme vhodným kořením

 

Autoři: Fakír + Jana Ježíková