Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život.

                                              Pacovský

Nesuďte a nebudete souzeni

           Lukášovo evangelium

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou výsledkem malých hříchů, které denně spácháme.                                                                                                                                 Hippokrates

Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.

Dalajláma

Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona.

Paracelsus­

Chutě podle ájurvédy

Pro působení potravin má rozhodující význam jejich chuť. Každá chuť má jiné účinky. Většina potravin obsahuje dvě i více chutí. Vedle chuti (rasa) mají potraviny své energetické účinky – zahřívající a ochlazující (vírja), konečné účinky po natrávení (vipák) a mnohdy i specifický nevysvětlitelný účinek (prabhav).
Pro konečné působení má proto význam nejenom obsahové složení potravin, ale i jejich konečná chuť. Potřebuje-li někdo hořký lék, je jeho dodatečné oslazení na škodu věci. Každé jídlo totiž svou specifickou chutí ovlivňuje dóši i celý organismus.
Také je třeba si uvědomit, že se chuti nijak nedoplňují a nemají své protějšky nebo opaky. Každá je samostatná.
Přísluší však ve skupinách po třech k vlastnostem dóš (bioenergií) Váta, Pitta, Kapha a to následujícím způsobem:

Kapha – sladká, slaná, kyselá
Váta     – ostrá, hořká, svíravá
Pitta     – ostrá, slaná, kyselá

Prakticky řečeno

Kapha je sladká, slaná, kyselá –  při zvýšené Kaphě potraviny těchto chutí omezíme a „nasadíme“ potraviny tři ostatních chutí, tj.ostrá, hořká, svíravá
Váta je ostrá, hořká, svíravá – při zvýšené Vátě je nahradíme chutěmi sladkou, slanou a kyselou.
Pitta je  ostrá, slaná, kyselá – při zvýšené Pittě se jim vyhneme a a užijeme chuti sladkou, hořkou a svíravou.

Rozpoznání chutí

Pro správné fungování chuť je potřebná voda. Jen vlhký jazyk dovede chuti vnímat. Významným prvkem při rozpoznávání chuti jsou také emoce, které jsou ovšem následně ovlivňovány chutí. Emoce znamenají mentální chuť. Proto je důležité mít při jídle pohodu, aby negativní emoce chuť jídla neovlivnily.

Rasa, vírja, vipák, prabhav – podrobnější ájurvédské zkoumání chutí

První zkušeností z jídla je jeho chuť (rasa) . Poté však také vnímáme jestli je potravina ochlazující nebo ohřívající (virjá). Obecně se dá říct, že jednotlivé chutě mají svoji obvyklou vírju. Existují ovšem výjimky. Stejně tak různé kultury označují stejné potraviny rozdílně. V Číně je třeba koriandr považován za zahřívající, ájurvéda ho ale považuje za ochlazující. Vipák je účinek potraviny po ukončení trávení. Sladká a slaná chuť má vipák obvykle sladký, kyselá chuť má vipák kyselý a ostatní chutě mají vipák pálivý. Na rozdíl od současné vědy ájurvéda pojímá do systému i všechny možné nepravidelnosti. Účinky některých substancí jsou nevysvětlitelné a nedají se logicky odvodit. Přesto by bylo politováníhodné tyto poznatky ignorovat. Nevysvětlitelné zhusta empiricky zjištěné vlastnosti se nazývají prabhav.

O jednotlivých chutích

 

Sladká chuť

Sladká chuť se skládá ze země a vody. Je chladná, mastná a těžká. Zvyšuje Kaphu a snižuje Vátu Pittu. Ve tkáních vytváří sílu a je nezbytná pro jejich tvorbu. Proto je velmi vhodná v rekonvalescenci, pro staré lidi, podvyživené a nemocné. Dává také pocit slasti a znamená požitek, vzrušení a závislost. Do těla ji dostáváme od narození v podobě mateřského mléka.
Sladké potraviny jsou: většina masa, mléko, mnoho ovoce, ořechy, některé oleje, fenykl, skořice, sladidla, mrkev, obiloviny, mnoho zeleniny, zejména vařené.
Je třeba si uvědomit, že sladká chuť je pro nás zcela nezbytná. Je však potřeba hledat vhodné zdroje sladké chuti. Zejména se snažíme omezit rafinované potraviny například bílý cukr (obarvení cukru karamelem ovšem také není řešením). Také se zcela vyhýbáme náhradním sladidlům, která jsou obvykle horší než bílý cukr. Vhodnými zdroji sladké chuti jsou zejména obiloviny a zelenina. Z běžných sladidel je pro Vátu a Pittu vhodný třtinový cukr, pro Kaphu pak zejména tepelně nezpracovaný med. Investujte čas do shánění medu od drobných výrobců, medům z hypermarketů bych nedůvěřoval (nebezpečí přidání bílého cukru i tepelného zpracování).
V rozumném množství jsou sladké potraviny nezastupitelné pro tvorbu tkání. Poskytují tělu energii a sílu, posilují orgány, podporují růst a kvalitu vlasů, kůže, kostí a tvorbu mateřského mléka. Přinášejí potěšení a pomáhají k vytváření rovnováhy.
Nadměrná konzumace sladkého vede k závislosti a ke zvýšení Kaphy. Může se projevit cukrovkou, obezitou, špatným trávením, bezvědomím nebo zvětšením štítné žlázy. Dále podporuje nachlazení, kašel záněty, tvorbu některých nádorů a poškození cév.

Kyselá chuť

Kyselá chuť se skládá ze země a ohně. Je horká, mastná a lehká. Zvyšuje Kaphu a Pittu a snižuje Vátu. Je dobrá na srdce a trávení.
Podporuje Agni. Přesouvá stagnující energii Vátě dolů do pánve a zvyšuje slinění.
Kyselé potraviny jsou: sýry, zakysané mléčné výrobky, mnohé ovoce, zejména méně zralé a citrusy.
V přiměřeném množství kyselá chuť osvěžuje a příznivě působí na mysl. V nadměrné míře zvyšuje kyselost a hromadění velkého množství toxinů v krvi, často spojené s kožními chorobami. Přílišná kyselost může způsobit ztrátu síly, závratě, svrbění, podráždění, pálení žáhy, žíznivost a horečku, záněty močového nebo dýchacího ústrojí, hnisání a další nemoci způsobené zvýšenou Pittou a Kaphou. Dále nadměrná kyselá chuť může vzbudit pocit chorobné žárlivosti.

Slaná chuť

Slaná chuť se skládá z vody a ohně. Je horká, mastná a těžká. Zvyšuje Pittu a Kaphu, je nejvhodnější chutí pro Vátu. Pročišťuje zanesené kanály a póry a zvyšuje trávící činnost a slinění. Proniká do tkání. V malém množství mysl podporuje, v nadbytku oslabuje. Zvyšuje chuť k jídlu. Protože se skládá ze stejných elementů, má obdobné vlastnosti jako Pitta.
Slané potraviny jsou: mořské řasy, mořské produkty, v menší míře také rajčata, cukety a okurky. Slaná chuť je obsažena zejména v soli mořské i kuchyňské.
Při mírné konzumaci má projímavý účinek, snižuje bolest, napomáhá k růstu, zvyšuje tvorbu slin, podporuje zažívání a vstřebávání potravin. Upravuje stolici. Podporuje pocení. Také podporuje vylučování pohlavních tekutin, a proto by se jí měli vyhýbat lidé žijící v celibátu.
Přílišná konzumace může způsobit plešatost, šedivění vlasů, vrásky, žíznivost a ztrátu tělesné síly. Slaná chuť také podporuje záněty. Taktéž zahušťuje krev a může způsobit zvýšení krevního tlaku. Vyvolává touhu po silných zážitcích.

Pálivá neboli ostrá chuť

Pálivá chuť se skládá ze vzduchu a ohně. Je horká, suchá a lehká. Zvyšuje Vátu a Pittu, je nejvhodnější chutí pro Kaphu. Jedná se o extrovertní chuť, může vést až k hněvu a netrpělivosti. Zvyšuje hlad a Agni. Roztahuje kanály.
Pálivé potraviny jsou: koření, jako jsou všechny druhy pepře, zázvor, asafoetida, bobkový list, česnek, hořčice, hřebíček, kmín, kumín, nové koření, paprika, pískavice. Ze zeleniny se jedná zejména o ředkvičky, křen, tuřín, rajčata, papriky a cibule.
V přiměřeném množství pálivá chuť podporuje trávení, zvyšuje tvorbu slin a slz, pomáhá při detoxikaci. Čistí krev, podporuje krevní oběh a vylučování stolicí.
V nadměrném množství zvyšuje žízeň, vyčerpání pohlavních orgánů a ničí spermie i vajíčka. Může také podpořit tvorbu zánětů, horečku, třes, bolesti v zádech i pase, průjmy, pocit na zvracení. Z nemocí podporuje astma.

Hořká chuť

Hořká chuť se skládá ze vzduchu a éteru. Je studená, suchá a lehká. Zvyšuje Vátu, snižuje Kaphu. Je nejvhodnější chutí pro Pittu. Vysouší vlhkost ve svalech, výkalech a moči. Čistí ústa a zhoršuje vnímání chuti. Vyrovnává ostatní chuti a rozšiřuje kanálky. V naší stravě je až na kávu, která není příliš vhodná, nedostatečně zastoupena.
Hořké potraviny jsou: kurkumaneempískavice, muškátový květ, šafrán, již zmiňovaná káva, pampeliška, aloe, brokolice, kapusta, květák, čekanka, listová zelenina a divoké rostlinky.
V přiměřeném množství čistí ústní dutinu, léčí záněty, zmírňuje únavu, působí proti toxinům, snižuje horečku. Posiluje svaly a dodává pevnost kůži. Léčí anorexii a parazity.
V nadměrném množství zvyšuje Vátu, snižuje množství krve, moči a celkově množství tekutin, včetně spermatu. Bývá příčinou závratí. Způsobuje vyhublost, suchost, unavenost. Další Váta nemoci bývají důsledkem velké spotřeby potravin hořkého typu, nejčastěji kávy. K dalším projevům velké konzumace této chuti patří kolika, bolest hlavy a třes. Nadbytek vyvolává celkovou nespokojenost, neustálou potřebu změny, vede k frustraci a zoufalství.

Svíravá neboli trpká chuť

Svíravá chuť se skládá ze země a vzduchu. Je studená, suchá a těžká. Zvyšuje Vátu a snižuje Pittu a Kaphu. Čistí krev a léčí vředy. Stejně jako hořká vysušuje vlhkost v tuku. Absorbuje vodu, způsobuje zácpu a znesnadňuje trávení nestráveného jídla. Emotivně se spojuje s introverzí, strachem a úzkostí.
Svíravé potraviny jsou: granátové jablko, avokádo, méně zralé banány, broskve, brusinky, hrušky, jablka, většina luštěnin, brambory, dýně, špenát a černý čaj. Z koření tuto chuť obsahuje například bazalka, lotosový květ, koriandr, kurkuma, majoránka.
Přiměřená konzumace působí hojivě zejména na vředové choroby, podporuje tvorbu krevních destiček, vstřebává vodu.
Její nadbytek způsobuje špatné trávení, nadýmání, bolesti v oblasti srdce, vyhublost, zacpané kanály a zácpu. Zhoršuje krevní oběh, snižuje množství spermií.

Kombinace chutí

Při přípravě jídel bychom měli tyto vlastnosti brát v potaz. Obecně platí, že harmonické jídlo by mělo obsahovat všechny chutě. Záleží pouze na zastoupení jednotlivých chutí. To se odvíjí od konstituce, míry nerovnováhy organismu, roční a denní doby. Výrazné preferování některé z chutí je signálem, že organismus není v rovnováze. Výrazná preference jedné chuti naopak dříve nebo později povede k vytvoření nerovnováhy. Stejně tak je signálem tvrdošíjné vyhýbání některé chuti, což má obdobné účinky preference. Pozorným sledováním sebe sama si můžeme pomoct velmi účinně s diagnostikou bez nákladných, nepříjemných a zhusta zdraví škodlivých vyšetření. Vždyť naše zdraví je ze 70% ovlivňováno stravou.

Autor: Fakír a Jana Ježíková

 

Literatura:

Frej, D.: Ajurvéda, Eminent, Praha, 2007
Frej, D.: Ájurvédské recepty pro zdraví, Eminent, Praha, 2010
Hloška, P.: Ájurvéda česky, Zvuková učebnice ájurvédy, Vlastním nákladem, 2009
Rajpoot,G.: Základy ájurvédy, Dhanvantri, Praha, 2002
Svoboda, R.: Ájurvéda pro ženy, Ecce Vita, Praha, 2002
Brauhofer U.: Vykročení k tichu, Studio Press Čáslav, 2003