Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy
Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život.
Pacovský
Nesuďte a nebudete souzeni
Lukášovo evangelium
Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou výsledkem malých hříchů, které denně spácháme. Hippokrates
Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a odpovědnost za své chování.
Dalajláma
Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona.
Paracelsus
Učebnice
- Úvod do ájurvédy
- Hlavní principy zdraví
- Základy stravování a přípravy potravy
- Obecné zásady
- Chutě podle ájurvédy
- Koření
- Jednoduché recepty
- Celozrnný chléb s kvasnicemi
- Čaj proti bolesti
- Čaje proti nachlazení
- Čarakovi sušenky proti depresi
- Čonk
- Brokolice po jihoindicku
- Dál – luštěninové jídlo
- Ghí
- Horalské musli
- Kičadi
- Rychlé a zdravé jídlo do termosky
- Mandlové mléko
- Miso polévka
- Ovesná kaše se sušeným ovocem
- Pomazánka z hrašky
- Rychlé tofu se špenátem
- Rýže
- Těstoviny se zeleninou
- Zapečená rýže
- Zeleninové sabdží
- Zázvorový čaj
- Prevence a zdraví
- Herbář bylin
- Aloe vera
- Bazalka posvátná (Tulsí)
- Berhavie rozkladitá (Punarnava)
- Čekanka obecná
- Embilika lékařská (Amalaki)
- Heřmánek pravý
- Chřest hroznovitý (Šatavari)
- Chebule srdčitá (Guduči)
- Kotvičník zemní (Gokšura)
- Kutki (Katuki)
- Manjišta (Mořena srdčitá)
- Nard pravý (Džatamamsí)
- Pupečník asijský (Gotukola, Brahmi)
- Šáchor okrouhlý (Musta)
- Triphala
- Vrcholák myrobalánový (Bibhitaki)
- Vrcholák pravý (Adržuna)
- Vrcholák tříslovinný (Haritaki)
- Vitánie snodárná (Ašvaganda)
- Zázvor
- Zederah indický (Nimba (Neem)
Jídelníček vhodný pro Vátu
Váta jako lehká a pohyblivá dóša potřebuje zejména ukotvit a uzemnit. Proto pro Vátu platí, více než pro jiné dóši, potřeba pevného řádu a ukotvení. V jídle to představuje zejména potřebu pravidelného stravovacího režimu a vytvoření určitých stravovacích rituálů, které pomohou proměnlivému trávení Váty zažehnout trávící oheň, který má Váta proměnlivý. Proto také volíme lépe stravitelné potraviny, dobře tepelně zpracované. Nebojme se, že při delším varu zničíme vitaminy. Při dostatečně pestré a vyvážené stravě to tolik nevadí a nedostatečně zpracované potraviny by Váta stejně nevyužila.
Váta je taktéž nejstudenější dóšou, takže budeme volit zejména zahřívající potraviny. Dále je Váta suchá a lehká. Proto budeme volit potraviny spíše olejové konzistence. Nebudeme se bát kvalitních tuků, naopak se vyhneme sušeným potravinám.
Z uvedeného vyplývá, že vitariánská a nízkotučná dieta je pro Váty zcela nevhodná. Naopak dělená strava a makrobiotika může být při dodržení dalších zásad vhodným příspěvkem k udržení zdraví u lidí s převahou této dóši.
Pro Vátu jsou vhodné chutě sladká, kyselá, slaná. Nevhodné jsou chutě hořká, pálivá a svíravá. Na základě těchto znalostí nemusí být již příliš složité sestavit jídelníček vhodný pro lidi se zvýšenou Vátou.
Zelenina
Zelenina by měla tvořit velmi důležitou součást stravy pro všechny dóši. Vzhledem k tomu, že je zelenina obecně spíše vyvážena, je vhodná pro všechny dóši. Není proto třeba si s vhodností zeleniny příliš dělat těžkou hlavu. Pokud nejíme některý druh zeleniny extrémně, žádnou nerovnováhu zeleninou nezpůsobíme. Daleko důležitější je způsob přípravy. Pro Vátu je nezbytná tepelná příprava, nejlépe na oleji nebo dušená. Příprava v páře je méně vhodná. Pro Vátu je vhodná i kvašená zelenina, naopak syrová zelenina je pro Vátu zcela nevhodná.
Vhodná zelenina: mrkev, okurka, červená řepa, ředkvičky, batáty, mořské řasy, vařená cibule, cuketa, červená řepa, česnek, dýně, fenykl, černé olivy, pórek
Vhodná v malém množství: chřest, křen, vařená kapusta, květák
Méně vhodná zelenina: mražená, sušená a syrová, artyčoky, brambory, brokolice, celer, houby, kedluben, kořen lopuchu, čerstvá kukuřice, rajčata, lilek, zelené olivy, opuncie, pampeliška, sladké i pálivé papriky, růžičková kapusta, tuřín, křen
Ovoce
S množstvím ovoce to Váta nesmí přehánět. Zejména se vyhýbáme sušenému ovoci, dále také ovoci hořkému a svíravému. Naopak šťavnaté sladké ovoce je zpravidla vhodné. Nezapomínáme na dostatečný časový odstup ovocného jídla od jídel jiných.
Vhodné ovoce: meruňky, banány, avokádo, bobuloviny, třešně, kokos, datle, fíky, hrozny, mango, meloun, nektarinky, pomeranče, papája, broskve, ananas, švestky, kompoty
Méně vhodné ovoce: jablka (u nich záleží na odrůdě a je třeba je vyzkoušet), hrušky, sušené a nezralé ovoce
Obiloviny
Obiloviny by měly tvořit základ zdravého jídelníčku. Základní obilovinou je rýže. Ájurvéda doporučuje bílou rýži basmati, která si zachovává část výživných látek i po vymletí. Celozrnná rýže je zahřívající, což je pro Vátu vhodné, ale je hůře stravitelná. Proto musíme věnovat dostatek pozornosti její přípravě a její stravitelnost zvýšíme vhodným kořením.
Vhodné obiloviny: vařený oves, pšenice, rýže, quinoa
Vhodné v malém množství: těstoviny
Méně vhodné obiloviny: suché ovocné a jiné vločky, kuskus, jáhly, kvasnicový chléb, pohanka, ječmen, žito
Luštěniny
Luštěniny patří k hůře stravitelným potravinám. Proto nejsou pro Vátu příliš vhodné. Jejich stravitelnost zvýšíme přidáním kurkumy a přípravou společně s rýží. Také další kořenění je pro Vátu nutné. Sója, která je pro mnohé příkladem zdravé stravy, je hůře stravitelná a jsou na ni časté alergie. Dáváme proto přednost tofu.
Vhodné luštěniny: červená čočka, mungo
Vhodné s jistou opatrností: tofu, sójové mléko, sójové uzeniny a pomazánky, miso, cizrna
Méně vhodné luštěniny: ostatní luštěniny, sójové maso, sójová mouka
Maso
Ájurvéda není vegetariánským systémem. Připouští konzumaci masa, zejména u nemocných a oslabených lidí. Ze všech dóš je konzumace masa pro Vátu nejvhodnější. Přesto je třeba si uvědomit, že v našich krajích je spotřeba masa zcela neúměrná. Mnoho lidí konzumuje dokonce maso třikrát denně. Mnoho masných výrobků se přitom za maso ani nepovažují (například paštiky a salámy). Pro naše zdraví je vhodné konzumaci masa výrazně omezit. Vegetariánství je poté záležitostí etickou, nikoliv zdravotní.
Další problém u masa je jeho nevhodná výroba. Kdykoliv máme možnost volby mezi masem z malochovu před masem z velkochovu, preferujme malochov. Také bio maso je vhodnější (i když dražší) varianta. I maso přežvýkavců je vyráběno šetrnějším způsobem. Naopak kuřecí maso je velmi málo vhodné a rozhodně je zdravější si dát kus hovězího než kuře. Z tohoto pohledu jsou nejvhodnější ryby. I zde se však již objevují moderní technologie odchovu.
Vhodné maso v menším množství: hovězí, kachní, krevety, tmavé krůtí, losos, sardinky, tuňák a jiné zejména tučné ryby, kuřecí maso bio nebo z domácího chovu
Méně vhodné maso: jehněčí, králičí, vepřové, zvěřina, uzená masa
Oleje, tuky a ořechy
Váta potřebuje dostatek kvalitních tuků. Dieta bez tuku je pro Vátu zcela nevhodná. Vhodné jsou naopak téměř všechny ořechy a olejnatá semínka. Dáváme, však vždy přednost nerafinovaným za studena lisovaným olejům a kvalitním živočišným tukům.
Vhodné oleje, tuky a ořechy: dýňová, lněná a slunečnicová semínka, většina ořechů, ghí, olivový a sezamový olej, na vnější použití avokádový olej
Méně vhodné: arašídy
Jiné živočišné potraviny (zejména mléčné)
Mléčné výrobky jsou pro Vátu celkem vhodné. Dáváme ale přednost výrobkům z kvalitních surovin, pokud možno bez průmyslového zpracování nebo alespoň v bio kvalitě. Nicméně z důvodů horší stravitelnosti omezíme používání tvrdých sýrů. Tavené sýry jsou pro konzumaci pro kohokoliv zcela nevhodné.
Vhodné potraviny: většinamléčných výrobků, včetně slaných sýrů, vejce
Méně vhodné potraviny: sušené mléko
Sladidla
Pro Vátu jsou vhodná všechna nerafinovaná přírodní sladidla. Toto platí pochopitelně pro Váty, které netrpí cukrovkou. Zcela se vyhneme umělým sladidlům a nejlépe i rafinovanému cukru.
Koření, dochucovadla a potravinové doplňky
Obecně jsou pro Vátu vhodné všechny prostředky, které zlepší trávení a případně zahřejí. Nezapomeňme však, že příliš mnoho koření Vátu odvádí ze země a zhoršuje její stabilitu. Proto vše s mírou. Také dbejme na kvalitu surovin, ze kterých jsou dochucovadla dělána.
Vhodné potraviny: prakticky všechno koření je v přiměřeném množství vhodné, kvalitní majonézy, ocet, sójová omáčka
Potraviny vhodné v menším množství: koriandr, čili a jiná příliš ostrá koření
Méně vhodné potraviny: mladý ječmen, pivovarské kvasnice
Autor: Fakír
Literatura
Douillard, J.: Sezonní dieta, Ecce Vita, Praha, 2002
Frej, D.: Ájurvédské recepty pro zdraví, Eminent, Praha, 2010
Frej, D.: Ajurvéda, Eminent, Praha, 2007
Svoboda, R.E.: Ájurvéda pro ženy, Ecce Vita, Praha, 2002
www.behej.cz