Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou
výsledkem malých hříchů, které
denně spácháme.

                                               Hippokrates

Olejové basti

Jednou z nejúčinnějších metod na snížení zvýšené Váty (zejména pak její subdóši apána Váty) je olejové basti. Jedná se na první pohled o proceduru složitou a nepříjemnou, ale opak je pravdou. Jen je třeba vědět jak na to.

Kdy je procedura vhodná

Olejové basti je vhodné prakticky při jakýchkoliv poruchách Váty. Zejména se to jedná případů zvýšené apána Váty. Apána je jedna ze subdóš Váty, která sídlí v tlustém střevě a má za úkol pohyb Váty směrem dolů. Je zodpovědná zejména za vyprázdnění močového měchýře a střev, sexuální funkce, menstruaci a porod. Poruchy se často projevují formou nadýmání, ale může způsobit i komplikovanější poruchy, jako jsou úporné bolesti v různých částech těla nebo vysoký krevní tlak, či dokonce pálení žáhy (ve většině případů je pálení žáhy způsobeno nadměrnou Pittou). Jedná se ovšem o všechny možné poruchy, které způsobuje apána Váta.

Jak se olejové basti provádí

Netvrdím, že nemůže být víc návodů, ale já se tuto proceduru naučil takto:

  1. Budeme potřebovat balónek na klystýr 2,5 dl, misku na vodu a malou lahvičku sezamového oleje.
  2. Bude-li olej otevřený podle návodu na olejovou masáž (viz příprava sezamového oleje), bude to mnohem lepší.
  3. Ohřeji v rychlovarné konvici vodu – jistě by bylo lepší ji ohřát na ohni, ale vzhledem k tomu, že ji používáme jen jako nosič tepla.
  4. Do misky vložím lahvičku oleje a kolem ní vytvořím horkou olejovou lázeň. Tímto způsobem ohřeji olej
    Nasaji teplý olej do balónku tak, abych nabral pouze olej a ne vzduch.
  5. Aplikuji pomocí balónku teplý olej do zadečku. Čím teplejší olej snesu, tím lépe.
  6. Lehnu si na pravý bok s pokrčenou levou nohou.

Tento postup si nejprve vyzkoušejme s menším množstvím oleje a méně teplým olejem (abychom do něho mohli strčit prst). Později, když nám postup bude vyhovovat, můžeme teplotu a množství oleje prodlužovat. Nejlepší je, aplikovat si olej těsně před spaním a vyprázdnit se po probuzení. Tím zajistíme co nejdelší dobu aplikace, což je žádoucí.

Přestože tento postup je účinný i při zácpách, není jeho primárním účelem vyprázdnění, ale prohřátí a naolejování tlustého střeva. Metoda je velmi efektivní a je možné pomocí ní dosáhnout velmi brzy nápravy. Basti můžeme provádět opakovaně každý večer až do vymizení potíží.

Možná úskalí

Nechme stranou psychické zábrany některých osob. Ty jsou legitimní, nicméně obtížně řešitelné. Je třeba se soustředit na vysokou efektivnost této procedury.
Velice častým problémem je, že svěrač neudrží všechen olej v konečníku a ve střevech a olej postupně mírně uniká. Je třeba s tím počítat při výběru spodního prádla nebo se jistit inkontinenční pomůckou. Únik oleje může pokračovat ještě během dopoledne po vyprázdnění.
Naopak obavy z neudržení stolice jsou neopodstatněné. V noci se střevo nádherně naolejuje a nekontrolovaného úniku stolice z důvodů basti se nemusíme obávat.