Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou
výsledkem malých hříchů, které
denně spácháme.

                                               Hippokrates
Domů » Učebnice ájurvédy » Prevence a zdraví » Záznamník příjemných zážitků

Záznamník příjemných zážitků

Z vlastní zkušenosti vím, že při vážné nemoci dochází k velkému náporu na naši psychiku. Jsme zmítáni různými strachy, obavami depresemi, či jinými problémy. Prostě se cítíme mizerně. Receptů jak z toho ven je více, nicméně ne vždy fungují a proto si dovolím zde uvést své zkušenosti.

Co mi nejvíce pomohlo

  • Pohyb. Procházky, během kterých člověk prostě musí myslet alespoň občas na něco jiného, aby nespadl do příkopu nebo ho nepřejelo auto. Nejlepší je mít procházku zakomponovanou v denním rozvrhu, aby nemusel přemýšlet, jestli jít ven, či nikoliv
  • Drobné domácí práce. V životě bych nevěřil, jak krásné může být umývání nádobí. Jednoduché pohyby v kombinaci s drobnou motorikou jsou velmi nápomocné. Mimo to je za člověkem vidět nějaká konkrétní práce, což je ve špatném psychickém stavu velmi důležité. Dalšími náměty může být:
    vaření
    úklid
    drobné údržbové práce dle zdravotního stavu
    šití
  • Kontakt s přáteli. Využijme nejen mobil, ale i mail, skype, sociální sítě a hlavně osobní návštěvy. Zde volme osoby optimistické, ne lidi, kteří si věčně na něco stěžují
  • Nesledujme televizní zprávy. Jsou stejně plné negativních zpráv, které se nás netýkají. Nebo opravdu potřebujeme k životu vědět, že v kdesi v Jižní Americe havarovalo letadlo? Pokud se chceme dívat na televizi volme nějakou komedii, ne příliš bláznivou. Ta nás rozveselí a dodá lepší náladu

Záznamník příjemných zážitků

Velmi dobré zkušenosti mám také se záznamníkem příjemných zážitků. Jde jen o to, aby příjemné zážitky byly k dispozici v okamžiku, kdy nás opustila soudnost a propadáme se do nepříjemných stavů. V této situaci se snaha vyvolat z paměti nějaké příjemné zážitky obvykle mine účinkem. Když jsme na tuto situaci připraveni, snadněji ji zvládneme.

Různé formy záznamníku

Forma psaného deníku je sice také možná, ale málokdy k němu máme dostatek sil. Proto zvažme jiné možnosti. Musí se jednat o techniky, které jsou pro nás jednoduché, nezabírají více času a místa a jsou finančně dostupné.
Může se jednat o sbírku suvenýrů z výletů – turistické známky, nálepky, fotografie. Archiv povzbudivých mailů, sbírka vlastních výrobků nebo naopak dárečků od blízkých lidí. Možností je více, ale hmatatelná forma má vždy větší účinnost než forma nehmatatelná.
Mysleme také na rozsah. Není třeba schovávat 98 fotografií z jedné akce. Ty můžeme mít někde v archívu, ale do záznamníku příjemných zážitků si dáme jen jednu nebo dvě. Nemíchejme také příjemné akce s nepříjemnými. To by nás mohlo zbytečně rozhodit.
Záznamník příjemných zážitků není kronika. Zážitky nemusí být řazeny chronologicky a můžeme na záznamníku pracovat chaoticky a nepravidelně.

Jak záznamník používat

Co nejvíce. Když budeme záznamník doplňovat, nejprve si prohlédněme a připomeňme minulé zážitky. Teprve pak přidejme nové. Tím získáme určitý návyk na práci s ním. Když budeme mít „blbou náladu“, záznamník vezměme a potěšme se minulými radostnými zážitky. Obvykle to funguje.

Autor. Fakír