Pro praktikanty, příznivce a studenty ájurvédy

ajurveda-brno

Zajíc předhoní lišku, protože zatímco liška běží za obědem, zajíc běží o život.

                                              Pacovský

Nesuďte a nebudete souzeni

           Lukášovo evangelium

Nemoci nepadají z nebe, nýbrž jsou výsledkem malých hříchů, které denně spácháme.                                                                                                                                 Hippokrates

Pamatujte na úctu k sobě, úctu k druhým a  odpovědnost za své chování.

Dalajláma

Chceme-li nalézt základní příčinu našich nemocí, zjistíme, že jsou to následky odtržení se od Zákona.

Paracelsus­

Domů » Učebnice ájurvédy » Prevence a zdraví » Léčení nemocí » Prevence a léčba zánětů

Prevence a léčba zánětů

Záněty se stávají problémem moderní doby. 90% degenerativních nemocí a většina srdečních nemocí vzniká ze zánětů. Záněty se podílí také na množstvích dalších civilizačních chorob nebo alespoň zhoršují jejich průběh. Jedná se například o cysty, astma, arteriosklerosu, cirhózu, metabolický syndrom, nezájem o sex, osteoporóza, deprese, rakovina a mnoho dalších. Dobrým ukazatelem existence zánětů v těle je faktor CRP v rozboru krve. Pokaždé, když je tento faktor zvýšený, bychom měli zahájit protizánětlivá opatření.
Podmínkou vzniku zánětů je kyselé prostředí v organismu. Dalšími důvody může být nadbytek ámy, konzumace červeného masa a uzenin, příliš mnoho cukru, užívání drog a nevhodný životní styl.

Fáze zánětů

  1. akutní zánět, který odezní obvykle bez následků jedná se o přirozenou obrannou reakci organismu
  2. zjizvení – velmi urychluje léčení masáž sezamovým nebo jiným olejem
  3. cysta nebo vřed
  4. chronické stádium

Strategie boje proti zánětům

Sklony k tvorbě zánětů má regulátor Pitta. V první fázi proto musíme uvést tento regulátor pod kontrolu. Pokud máme jinou konstituci je potřeba srovnat i ostatní regulátory, nicméně tak, abychom Pittu při tom nedráždili. Vyhýbáme se proto potravinám, které Pittu extrémně zvyšují jako je pohanka, ostré potraviny, česnek a podobně. Jedná se vesměs o zahřívající potraviny. Naopak se snažíme volit co nejvíce tridóšických potravin a opatření, která nepůsobí na Pittu negativně. Podle mých zkušeností se záněty také objevují často u konstituce Váta Kapha. Při složitější situaci je nezbytné vyhledat ájurvédského lékaře nebo poradce.
Je třeba také hledat příčinu zánětů. Jak jsem již uvedl výše, nejčastěji je jednou z příčin překyselení organismu. To je třeba proto odstranit. Dále má na zánětu velký podíl vysoká hladina volných radikálů. Proto zařadíme do stravy i jako samostatné doplňky antioxidanty.
Již v průběhu „ladění regulátorů“ se pustíme do specifických protizánětlivých opatření, která často zahrnují použití většího množství přírodních antibiotik.. Také v této situaci musíme jednotlivá opatření posuzovat podle konkrétní nerovnováhy regulátorů a ta opatření, která by naše kritické regulátory mohly zvýšit nepoužijeme nebo je využijeme pouze krátkodobě s dalšími opatřeními, která negativní efekty sníží.
V neposlední řadě jsou při léčbě zánětů přetížena játra. Proto je vhodné zařadit šetřící dietu na játra a doplnit stravu o byliny podporující jejich činnost.
Je třeba si přiznat, že záněty jsou často úporné a při jejich léčení je třeba trpělivosti a soustředěného náporu. Zařazovat protizánětlivá opatření občas může mít dobrý vliv na pravenci, ale pokud už zánět v těle je, vyžaduje to velké počáteční úsilí.

Prevence vzniku zánětů

  • život v souladu s vlastní konstitucí
  • kvalitní pestrá strava, omezení červeného masa na maximálně 2x týdně
  • odstranění patogenů, toxinů a jiné ámy – detoxikace a zamezení jejich dalšího přísunu
  • odstranění překyselení
  • užívání antioxidantů
  • omezení příjmu rafinovaných cukrů
  • přiměřená tělesná i duševní aktivita
  • občasná protizánětlivá opatření v přiměřené formě

Odkyselení

Je dobré občas změřit moč lakmusovým papírkem. Mimo doby po probuzení by měla být moč zásaditá. K snížení kyselosti existuje množství literatury. Vedle známé směsi profesora Tepperweina (anorganické sloučeniny nedoporučuji užívat dlouhodobě) lze doporučit následující opatření:

  • listová zelenina
  • pravidelná strava s dostatkem zeleniny s dostatkem času na trávení a snězená v klidu u stolu
  • amalaki – kapsle, sušené, triphala
  • fenykl ve všech podobách
  • růže
  • hrozinky namočené ve vodě, sladké hrozny
  • šankapušpi – klidná mysl
  • omezit kvašené potraviny (včetně jogurtů a zakysané smetany)

Užívání antioxidantů

Antioxidanty jsou látky, které pohlcují volné radikály. Je to pochopitelně moderní koncept, klasická ájurvéda nic takového nezná. Přestože se snažím uvádět pouze ájurvédská doporučení, vzhledem k účinnosti tohoto konceptu a ke skutečnosti, že velké množství ájurvédských bylin jsou velmi účinné antioxidanty, hovořím i o tomto konceptu. Není vhodné volit ty antioxidanty, které zvyšují regulátor, který máme zvýšený. Vybereme si takové, které jsou pro nás vhodné:

  • tulsí
  • amalaki – triphala
  • guduči (amrita) – čaj i kapsle
  • hroznové víno, kvalitní červené víno, arónie
  • čavanpraš
  • koriandr
  • ardžuna – produkty
  • barevné ovoce
  • ašvaganda
  • hloh
  • brahmi a šankapušpi – klidná mysl
  • všechny rostliny obsahující hodně chlorofilu – například alga forte
  • zelený čaj

Protizánětlivá opatření

Nejvhodnější je zařadit všechna možná a dostupná protizánětlivá opatření naráz. Čím rychleji se zánětu zbavíme, tím méně napáchá škod. Raději kratší dobu provádějme velmi intenzivní protizánětlivá opatření, než jejich pomalá postupná aplikace. Z doporučených opatření si proto vyberte všechna, která jsou Vám dostupná a provádějte je alespoň po dobu 6 týdnů.

  1. Užívání triphaly jako šetrné detoxikace. Můžeme použít i jiné způsoby detoxikace, ale triphalu. bychom měli užívat vždy, protože kromě detoxikace pomáhá i jako antioxidant a posiluje ódžas.
  2. Přidávat kurkumu do všeho, co je jen trochu možné. Kurkuma působí silně protizánětlivě a jako adaptogen ji není možno předávkovat. Jen je vhodné její dávky zvyšovat postupně a používat ji společně s tuky, pokud máme konstituci Váta. Za den bychom měli sníst cca lžičku kurkumy. V současnosti můžeme doporučit přípravek kubra, který vedle kurkumy obsahuje i bylinu gotu kola.
  3. Ve velké dávce používáme i další přírodní antibiotika například: kakao, ghí, kardamom, skořice, hřebíček, tulsí, punarnava, echinacea, neem, divizna, maliník, grepová jadérka, česnek a mnoho dalších. Kombinujeme vždy několik antibiotik ve větší dávce, po určité době je můžeme obměnit. Při výběru antibiotik je opět nutné respektovat naši konstituci.
  4. Specificky protizánětlivě působí také přípravky kagul a alga forte.
  5. Velmi důležité je doplnit stravu o kvalitní tuky, kterých máme obvykle ve stravě nedostatek. Jedná se o za studena lisované oleje olivový, lněný, dýňový, rakytníkový, konopný. Velmi dobré protizánětlivé účinky má kokosový olej a ghí. S úspěchem je můžeme použít jako nosiče protizánětlivého koření. Každý den bychom měli sníst alespoň jednu lžíci některého s těchto tuků. Zdrojem kvalitních tuků jsou také tučné ryby, které, pokud nejsme vegetariány, zařazujme 2x týdně.
  6. Je třeba se v těle zbavit volných radikálů. K tomu nám dopomůže pestrá strava obsahující dostatek vitamínů a některé specielní přípravky a čaje. Jedná se například o tulsí čaje, amalaki (včetně přípravků triphala a čavanpraš), imuhelp, ašvaganda, ardžuna, hloh, guduči, klidná mysl, brahmi, zelený čaj a další přípravky. Zase je vhodné kombinovat více antioxidantů pro vyváženější účinek. Na rozdíl od antibiotik to nemusíme s antioxidanty přehánět.

Další opatření vhodná při snižování zánětů

Při léčení zánětů jsou obvykle hodně zatěžována játra. Proto zařadíme opatření k jejich posílení. Při každé detoxikaci bychom měli brát přípravek LKC, který posiluje játra i ledviny a při jakékoliv očistě je velmi prospěšný. Dále jsou vhodné hořké byliny, čekankový kořen a sladké hroznové víno.
Jóga je velmi nápomocna při odstraňování zejména chronických zánětů. Je třeba ovšem vnímat jógu jako duchovní disciplínu a ne jen jako protahovací cvičení
Také masáže mohou být při chronických zánětech velmi vhodné. U akutních zánětů však mohou být masáže kontraindikovány. Záleží to vždy na posouzení konkrétní situace.

Literatura:

1.Rajpoot,G.: Nemoci a ájurvéda. Dhanvatri, Praha bez vročení